U Hrvatskoj su dostupne razne vrste mirovina, ovisno o ispunjenju određenih uvjeta. Uz to, osiguranici imaju mogućnost korištenja mirovinskih fondova za dodatnu sigurnost u starosti, a branitelji imaju posebne uvjete za mirovinu.

1. Puna starosna mirovina

Osiguranici ostvaruju pravo na punu mirovinu s navršenih 65 godina života i najmanje 15 godina radnog staža.

2. Prijevremena starosna mirovina

Pravo na prijevremenu mirovinu stječe se s navršenih 60 godina života i minimalno 35 godina radnog staža, uz penalizaciju od 0,2% za svaki mjesec ranijeg odlaska.

3. Obiteljska mirovina

Namijenjena je članovima obitelji preminulog osiguranika ili umirovljenika. Pravo ostvaruju supružnici, djeca i roditelji pod određenim uvjetima. Supružnik ima pravo na obiteljsku mirovinu s navršenih 50 godina ili u slučaju trajne nesposobnosti za rad.

4. Invalidska mirovina

Invalidska mirovina se ostvaruje u slučaju trajne nesposobnosti za rad zbog bolesti ili ozljede, uz ispunjenje minimalnih uvjeta radnog staža.

5. Beneficirani radni staž

Osobe koje rade na fizički teškim ili opasnim poslovima mogu ostvariti pravo na beneficirani staž, koji im omogućava raniji odlazak u mirovinu.

6. Braniteljski uvjeti

Hrvatski branitelji imaju posebne uvjete za ostvarivanje prava na mirovinu. Branitelji mogu ostvariti pravo na mirovinu ranije od standardne dobi, a uvjeti ovise o sudjelovanju u Domovinskom ratu, uz dodatne povlastice kao što su dodaci na mirovinu i posebni izračuni.

7. Mirovinski fondovi

Osiguranici imaju mogućnost dodatne štednje putem obveznih i dobrovoljnih mirovinskih fondova. Obvezni fondovi (I. i II. stup) temelje se na obveznim doprinosima, dok dobrovoljni (III. stup) omogućavaju dodatnu štednju za povećanje mirovinskih primanja.


Razmatranje mogućnosti i uvjeta za odlazak u mirovinu izuzetno je važno za planiranje sigurnosti u kasnijim godinama. Preporuča se konzultirati sa stručnjacima za mirovinsko osiguranje i fondove kako biste odabrali najpovoljniju opciju za sebe.